Počítačové bankovní podvody

za posledních deset let

Peníze´

Největší počítačové bankovní podvody v ČR za posledních deset let.

Titulek tohoto článku je lehce matoucí. Správně bych měl napsat největší odhalené bankovní podvody uskutečněné pomocí počítače za posledních 10 let. Samozřejmě psát o těch neodhalených nebo ututlaných by bylo zajímavější. Tak dalece ovšem mé informace nesahají.

  • V červenci 1994 převedl pomocí vlastního programu počítačový expert pražské pobočky KB Pavel Vedral z centrály banky 31,9 miliónů korun na její pobočku v Chrudimi. V březen 1997 byl odsouzen k 7,5 roku vězení.
  • Zaměstnanec České spořitelny Martin Janků od září 1991 do dubna 1992 převedl na své účty více než 35 miliónů korun. Třicet miliónů vrátil s tím, že chtěl pouze upozornit na špatné zabezpečení. V dubnu 1999 ho za to soud odsoudil na 5,5 roků do vězení.
  • Za pokus o mnohamiliónový podvod poslal v únoru 2000 ostravský krajský soud do vězení muže, který se podle obžaloby v roce 1996 pokusil převést z firemních účtů, vedených u Union banky, na soukromá konta 80 miliónů korun.
  • Administrátor GE Capital Bank Věnek Herynk od srpna 1999 do března 2002 neoprávněně převedl na své účty zhruba 193 miliónů korun. Odsouzen byl na 7 let vězení.
  • Zaměstnanec zkrachovalé Union banky Marcel Pardamec v letech 1998 a 1999 zneužíval počítačovou techniku a získal tak nejméně 4,5 miliónu korun. V říjnu 2004 byl odsouzen k 4 letům vězení.
  • Richard Šlapka získal 60 miliónů korun z Komerční banky tak, že z účtu vedeného v KB převedl peníze do Expandia Banky, odkud se je poté snažil přečerpat na několik dalších účtů a vkladních knížek. V říjnu 2004 byl odsouuzen na 6 let vězení.
  • Do vnitřního systému Komerční banky se v srpnu 2006 naboural nejspíše mezinárodní mafiánský gang a vytuneloval některá konta.

Pro další studium doporučuji hackerské servery. Případně použít vyhledavač a zadat do něj výrazy typu: jak vykrást banku, jak vykrást bankomat.K pozornosti


Tady může být váš odkaz, vaše reklama. V případě zájmu mne kontaktujte.