Historie

krátké dějiny bankovnictví

Peníze´

Bankovní domy v České Republice

Historie bank

V dávných dobách se bohatá část společnosti bála o své úspory a hledala pro ně úkryt - bezpečnou úschovu. Protože za spolehlivé považovali chrámy, tak do nich začali odnášet peníze, které nepotřebovali k okamžité spotřebě. Už v osmnástém století před našim letopočtem Babylónští kněží poskytovali půjčky obchodníkům z majetků, svěřených do úschovy chrámům.

V antickém Řecku se bankovní operace počaly přesunovat mimo církevní oběkty. Velký rozmach pro bankovnictví přišel v období starověkého Říma. Z této doby pochází slovo banka, které má původ v latinském slově "il banco". Význam toho slova je lavice nebo stůl, na nichž byly prováděny finanční transakce.

Ve středověké evropě je počátek výrazného úspěchu židovských bankéřů. Křesťanství totiž zakazovalo půjčovat peníze na úrok a proto zůstalo volné pole, které židé pohodlně s elegancí ovládli. U muslimů platí dodnes zákaz pujčené peníze zatěžovat úrokem a proto islámské banky fungují na jiných principech.

Průmyslová revoluce přinesla potřebu většího množství finančních služeb a ústavů. V tomto období nastal rozmach bankovnictví, který celé obor nasměroval k vývoji do jeho dnešní podobyPořiďte si mezinárodní účet zdarma - a vydělávejte s ním.

MoneyBookers